Vinegraf
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Güneş'in Kötü Kardeşi | Ölüm Yıldızı Nemesis

You need to have the Flash Player installed and a browser with JavaScript support.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Yayın Tarihi ekleyen Admin - Kategori: Bilgi
493 İzlenme

Açıklama

Güneş'in Kötü Kardeşi | Ölüm Yıldızı Nemesis

Tepemizde parıldayan milyarlarca yıldız sisteminin büyük bir kısmı iki veya daha fazla yıldızdan oluşur. Son yapılan araştırmalarda bunu kanıtlar.
Bu durumdan yola çıkan bazı bilim adamları Güneş'in de bir kardeşi olması gerektiğini söylemiş ve onun adını Nemesis koymuştur.
Öyleyse neden Güneş'in ikizinin ışığını gökyüzünde göremiyoruz?
Teoriyi ortaya atan bilim adamına göre cevap çok basit. Nemesis son derece sönük bir kahverengi cüce.
Kahverengi cüceler ne yıldız nede gezegenlerdir. Gezegen olamayacak kadar büyük, yıldız olamayacak kadar da küçüktürler.Ayrıca bir yıldız gibi nükleer reaksiyon oluşturacak kütleye sahip olamadıkları için enerji üretip parlayamazlar.
Nemesis'in ise tespit edilmesi imkansızdır.
Peki neden?
Teoriye göre, Nemesis gökyüzünde sabit bir noktada olup, neredeyse hareket etmez durumdadır. Güneş etrafında ki turunu 26 milyon yılda tamamlar.
Başka bir deyişle, Dünya'dan bakıldığında, yakındaki pekçok cisim zamanla yer değiştirmekte. Ama Nemesis aynı yerde kalmaktadır.
Ayrıca Nemesis, kahverengi cüce olduğu için sadece kızılötesi ışın yayar. Nemesis'i bulmak karanlıkta saklambaç oynamak gibidir.
Nemesis Güneş'e yaklaştıkça yerçekiminde bozulmalara neden olmakta ve kuyruklu yıldızları Güneş sisteminin içine göndermektedir.
Şuanki hesaplamalar Nemesis’in henüz milyonlarca yıl geri gelmeyeceğini gösteriyor. Oort bulutunda ki zaman zaman artan hareketliliği ise teorisyenler Nemesis'e bağlıyor.
Nemesis teorisine göre Dünya'daki canlı türlerinin yok olması her 26 milyon yılda bir tekrarlanıyor ve dinozorları yokeden göktaşına, Oort bulutunun dengesini bozan Nemesis'in sebep olduğu düşünülüyor.
Nemesis gibi tespit edilemeyen kahverengi cüceleri, galaksileri hatta kara delikleri tespit etmek için 2009'da WISE Kızılötesi Araştırma Kaşifi fırlatılmıştır.
3000'den fazla yıldız ve gezegenimizin 500 ışık yılı çevresindeki kahverengi cüceleri tespit eden WISE teleskobu, Nemesis hakkında hiç bir bilgi elde edememiştir.
Araştırmalar Nemesis teorisini kanıtlayamadığı içinde teori çökmüştür.

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS