Vinegraf
Hoşgeldiniz
Giriş / Kayıt Ol

Mars Gezegeninin Eski Hali

You need to have the Flash Player installed and a browser with JavaScript support.

Teşekkürler! Arkadaşlarınıza da önerin!

URL

Bu videoyu beğenmediniz. Dikkate alacağız!

URL


Yayın Tarihi ekleyen Admin - Kategori: Bilgi
285 İzlenme

Açıklama

Mars, sıralama bakımından Güneş Sistemi’nin 4. Gezegenidir, kızıl gezegen olarakta bilinir.
Gezegenin kızıl olmasındaki neden yüzeyinde ki demir oksittir, basitçe gezegen büyük bir pas yüzeyine sahiptir. Gezegene kızıl rengini veren bu pastır ve yüzey oldukça zehirlidir.
Bu pasa neyin neden olduğu tam olarak bilinememekle beraber paslı yüzeyin atmosfer ve yerçekimi ile alakası olduğu düşünülüyor.
Mars'ın atmosferi Dünya'nın atmosferinin %1'i kadardır. Çok ince olan atmosferin büyük bir bölümü ise Karbondioksitten oluşur. 
Dünya'ya göre hacmi çok küçük olan Mars'ın yer çekimi ise Dünya'nın yer çekiminin %38'i kadardır.
Mars'ın 2 adet uydusu vardır. Bunlar; Phobos ve Deimos adında iki küçük uydu olup nasıl oluştukları ve Mars etrâfında ki yörüngeye ne zaman geçtikleri bilinmemektedir.
Mars'ta, Dünya'da bulunan Everest dağından 3 kat büyük bir dağ bulunur. Bu dağın adı Olympus dağıdır ve Güneş Sisteminde'ki bilinen en büyük dağdır.
Ve yine Mars'ta bulunan Valles Marieris kanyon sistemi Güneş Sistemindeki en büyük yarıktır.Bu kanyon Abd Arizona da bulunan Büyük Kanyon'dan on kat daha uzun, yedi kat daha geniş ve yedi kat daha derindir. Valles Marineris'in kökeni hâlâ bilinmemekle birlikte, öne çıkan varsayım, gezegen milyarlarca yıl önce soğurken kanyonun bir çatlak olarak meydana geldiği yönündedir.

Mars'ta Su Kanıtları
Kızıl Gezegenin eskiden su barındırdığına dair en büyük kanıtlardan biri kuzey ve güney yarımkürelerinde ki büyük farktır.Kuzey yarımküre ovalardan ve daha düz bir alandan oluşurken, güney yarımküre kuzeye göre daha ince kabuklu ve daha dağlık bir alandan oluşur.Teoriye göre bu farkın nedeni kuzey yarımküre de bir zamanlar varolan su kütlesidir.Bu su kütlesi daha çok ilkel bir okyanus gibi kuzey yarım kürede toplanmış ve kuzey yarımküre daha alçak ve düz bir alan oluşturmuştur.
Gezegegendeki kanyonlar ve taşlarda oluşan su erezyonu belirtileri ise Mars'ta bir zamanlar su olduğunu destekler niteliktedir.Eskiden Mars yüzeyinde iz bırakan su erezyonuna Dünya'da da sıkça rastlanır. 
Su erezyonu yağmurun oluşturduğu yüzeysel akışlar ve akarsular nedeniyle oluşur. 
Kızıl Gezegen'de bulunan su kütlesinin nereye gittiği konusunda bilim adamlarının açıklaması büyük bir asteroidin gezegene çarptığı yönündedir. Devasa Hellas Planitia krateri bu olaya kanıt olarak gösterilir. Kraterin çapı 2300 km, derinliği ise 7 km'dir ve Güneş Sisteminin en büyük krateridir.Yaklaşık 4 milyar yıl önce Mars'a çarpan bir asteroid bu krateri açmıştır ve çarpışma ile oluşan ısısal etki, içyapıdaki çekirdeği etkilemiştir.Çekirdekteki bu değişim tüm gezegeni koruyan manyetik alanın bozularak bölgesel manyetik alanlara dönüşmesine neden olmuş ve Mars'ı Güneş Rüzgarlarına karşı korumasız bırakmıştır.

Manyetik Alan Nedir?
Manyetik alan gezegenlerin erimiş çekirdeği sayesinde meydana gelir ve gezegenleri görünmez bir kalkan gibi Güneş Rüzgarlarına karşı korur.
Bir gezegenin manyetik alanı yoksa Güneş Rüzgarları gezegenin atmosferini yok ederek tekrar oluşmasına engel olur ve gezegeni mor ötesi ışın, radyasyon yağmuruna tutar.Gezegende bulunan sıvı ve gazlar onları tutacak bir atmosfer olmadığı için uzay boşluğuna doğru salınır ve gezegeni terkeder.İşte Mars'a olan da tam olarak budur. Atmosferi neredeyse yok olan Mars yüzeyindeki sıvı ve gazlar uzay boşluğuna salınmış ve gezegen bugünkü halini almıştır.

Fazlasını Göster

Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.
RSS